Retinol – czysta postać witaminy A w pielęgnacji skóry
2022-01-17
Retinol jest substancją, dzięki której możemy zachować młody wygląd skóry na dłużej. Skutecznie walczy ze zmarszczkami, koryguje owal twarzy, niweluje niedoskonałości i poprawia ogólną kondycję cery. Dzięki swojemu wielokierunkowemu działaniu stał się absolutnym hitem pielęgnacyjnym.
Zalet płynących z regularnego stosowania tej substancji jest naprawdę mnóstwo. Składnik, który nierzadko nazywany jest kosmetycznym cudem, uważany jest poniekąd za eliksir młodości. Retinol, który działa przede wszystkim przeciwstarzeniowo, stał się podstawą wielu produktów kosmetycznych.
Retinol: co to właściwie jest?
Retinol do twarzy uznawany jest za najbardziej aktywną postać witaminy A. Jest jedną z substancji z grupy retinoidów i wraz z retinolem (należącym do tej samej grupy), jest bardzo chętnie wykorzystywanym składnikiem w produktach kosmetycznych.
Choć witamina A została odkryta w latach 30. XX wieku, dopiero w latach 80. znalazła zastosowanie w formulacjach kosmetycznych. Od tego momentu przypisywane jest jej silne działanie przeciwstarzeniowe oraz odmładzające, które – jak wiadomo – w przemyśle kosmetycznym jest na wagę złota.
Obok właściwości anti-aging, retinol ceniony jest za właściwości antytrądzikowe, wygładzające, napinające. Fenomenalnie rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt cery. Hamuje powstawanie wolnych rodników, ale też stymuluje produkcję elastyny oraz kolagenu.
Witamina A pełni niezwykle ważną funkcję w ludzkim organizmie, jednak z uwagi na to, że nie może być syntetyzowana przez człowieka, zwykle dostarczana jest zewnętrznie w pożywieniu (pod postacią beta-karotenu). Niestety, wraz z wiekiem, poziom tejże witaminy w organizmie spada, a to odbija się również na wyglądzie skóry – w niekorzystny sposób.
Witamina młodości o wielokierunkowym działaniu sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju skóry – oczywiście pod warunkiem, że będzie stosowana prawidłowo. Przeciwwskazaniami do kuracji retinolem mogą być ciąża i karmienie piersią, wzmożona ekspozycja ciała na słońce, skóra podrażniona czy też z otwartymi ranami, jednak w takich przypadkach można zastosować bakuchiol – roślinną alternatywę retinolu.
Retinol w kosmetykach pielęgnacyjnych
Retinol w produktach kosmetycznych dostępny jest w różnorodnych stężeniach. Sam w sobie jest naprawdę silną substancją, która ma zdolność przenikania do głębokich partii skóry i działania od wewnątrz. W przypadku cer delikatnych i wrażliwych lub też w początkowej fazie kuracji, może wywołać podrażnienia skórne, dlatego też warto go stosować rozważnie i z umiarem.
Pochodną witaminy A pokochają przede wszystkim posiadaczki cery dojrzałej, którym szczególnie zależy na zniwelowaniu zmarszczek oraz poprawie jędrności, elastyczności i sprężystości skóry. Ale nie tylko. Z pewnością jej działanie docenią również osoby borykające się z trądzikiem, cerą tłustą, podatną na stany zapalne, a także z przebarwieniami. Z uwagi na właściwości rozjaśniające, retinol znakomicie poprawi również wygląd skóry poszarzałej, ziemistej i zmęczonej.
Popularność retinolu w przemyśle kosmetycznym sprawiła, że drogeryjne półki wręcz uginają się pod produktami zawierającymi tę substancję. Największą popularnością cieszą się kremy oraz sera z retinolem, które dostępne są w różnorodnych formach oraz stężeniach. Niezwykle ważne jest wnikliwe czytanie etykiet, gdyż tylko odpowiednie stężenie retinolu zapewni nam pożądane efekty pielęgnacyjne. Zbyt niska zawartość składnika, nie przyniesie natomiast oczekiwanych przez nas rezultatów.
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pochodną witaminy A, powinny sięgnąć po preparaty z niskim stężeniem retinolu, od 0,2 do 0,5%, i stopniowo budować tolerancję skóry na ten składnik, systematycznie zwiększając jego stężenie i bacznie obserwując reakcję cery.
Gdy skóra przyzwyczai się do niższej dawki retinolu, można sięgnąć po silniejsze kosmetyki. Takie postępowanie uchroni nas przed podrażnieniami, zwłaszcza, jeżeli mamy cerę delikatną czy wrażliwą. Bardzo ważne jest również dostosowanie częstotliwości stosowania kosmetyku zawierającego tę substancję aktywną do rodzaju naszej skóry i jej tolerancji na retinol.
Kosmetyki z retinolem warto włączyć do swojej pielęgnacji po ukończeniu 25. roku życia, gdy zdolność do produkcji kolagenu oraz elastyny obniża się, co negatywnie wpływa również na gęstość i jędrność skóry, a także jest przyczyną powstawania zmarszczek.
Retinol znakomicie radzi sobie z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, dlatego pozwala zachować młody wygląd skóry na dłużej. Niewątpliwie więc warto wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej kurację tą witaminą i przekonać się o jej ogromnym potencjale.